Major personnel reshuffles in the education system

The main change in the staffing of education (May-June 2017)

 

Personnel

Begalov Bakhodir Abdusalomovich

Khaydarov Nizomiddin Khamraevich

Majidov Inom Urishevich

Kasimov Rustam Sobirovich

Nabiev Dilmurod Khamidullaevich

Photo

Картинки по запросу бегалов баходир

newrector

Картинки по запросу мажидов иномжон биография Картинки по запросу Касимов Рустам Сабирович

Previous position held

Rector of Tashkent Financial Institute (07.04.2016)

Vice-rector for scientific affairs of the Tashkent Financial Institute (26.06.2010)

First Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan (13.09.2016)

Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan (13.09.2016)

Head of department of Cabinet of Ministers of Republic of Uzbekistan (2015)

Current position

Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan on Statistics (23.05.2017)

Rector of Tashkent Financial Institute (25.05.2017)

Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan (20.06.2017)

First Deputy State Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan – Head of the Organizational and Personnel Service – Rector of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Uzbekistan (20.06.2017)

First Deputy Minister of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan (23.06.2016)

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*